Svatováclavská slavnost v naší farnosti, 28. 9. 2011

Svatý Václave, vévodo české země…

Je 28. září a v mnoha kostelích zní právě tento zpěv…Jak jinak oslavit tak mocného přímluvce našeho národa, svatého Václava, než slavnostní mší svatou? V našem farním kostele letos poprvé při oslavě svatého Václava také děkujeme Bohu za úrodu a dary země, za plody naší práce. Nikdo jistě nepřehlédl nezvyklou výzdobu před obětním stolem a pak v obětním průvodu přinášené ošatky plné ovoce a zeleniny, vinnou révu a chleba. Při pohledu z kúru mi pohled na tu pozemskou a zároveň Boží krásu kouzlí úsměv na tváři a spontánní vyjádření díků.

Ale pojďme dál…už brzy odpoledne se otevírají dokořán vrata na farní hřiště a hned za nimi vedle obrazu sv. Rodiny zase na mě kouká svatý Václav a pod ním další úroda vyhřívající se na sluníčku…že by pokračování svatováclavských oslav? Ano, ale tentokrát trošku živelněji. Jako první se schází fotbalisté – tým ze Šebetova, z Vážan a dva týmy z Knínic. A konečně farní hřiště, pečlivě vysečené, zažívá první pořádný sportovní turnaj! Je na co se dívat. Malí kluci, mladíci i zralí muži se nebojí soubojů tělo na tělo, předvádí zajímavé vzdušné kreace, hrají prostě tělem, srdcem i duší.

A pomalu přichází další a další. Děti řádí na dětském hřišti, už pěkně natřeném, doplněném o atraktivní lezeckou stěnu. Již v předstihu děti měly za úkol namalovat, jak si představují sv. Václava. Sešlo se 17 krásných obrázků, pro které můžeme hlasovat, a tak vybrat ten nejpovedenější. Hodnocení je opravdu velmi těžké!

A farní hřiště se stále zaplňuje…přichází i malé děti odpočaté po obědě, mladí i starší. Že by se všichni nechali nalákat na avizovanou ochutnávku moštu, burčáku, medoviny nebo slivovice? Nebo je vábí vůně čerstvě napečených, nasušených a nasmažených dobrot? K občerstvení a ke gurmánskému hodnocení jsou na stolech nabízeny všelijaké ovocné buchty, koláče, štrúdly, bábovky, cuketové bramboráčky se zelím, dráteníky, pomazánky, sušená dýně, zavařená červená řepa…a vyčerpaní fotbalisté si rádi přibíhají pro párek v rohlíku se zeleninou. Chuťové buňky určitě nikomu nestrádají, navíc je krásný slunečný den, takže co víc si přát? Přát si toho dnes můžeme mnohem víc! Program zdaleka nekončí.

Děti absolvují vědomostně-postřehovo-obratnostní soutěž o Štítek sv. Václava, mají možnost svést se na opravdovém koni – možná je to potomek koně z Václaváku J. A taky se mezi účastníky svatováclavského odpoledne pohybuje nezvykle oblečená osoba. Je jí stále usměvavá, na první pohled sympatická sestra Ráchel, klariska ze Šternberka  – ve svém tmavém řádovém hábitu. Přijela do naší farnosti, aby nám všem osobně poděkovala za spolupráci při prodeji svíček, které v klášteře ručně vyrábí. Při společné besedě povídá o své životní cestě, o životě v klauzuře, o poslání sester klarisek, i o jejich režimu dne a odpovídá na naše dotazy. Je obdivuhodné, jak se to velké množství lidí dokázalo ztišit a napjatě poslouchat její vyprávění! I malé děti v klidu sedí v první řadě a pozorně hledí a hltají každé slovo. Je to pro nás všechny zážitek…

No a pak zas trochu odlehčení. Paní, slečny, dívky z Knínic a Vážan se pomalu připravují na souboj ve volejbale. Náležitě se k tomu přistrojily pentličkami a jde se na to. Tentokrát zas kluci fandí a holky předvádí svůj um. Míč létá vzduchem, a když se občas něco nepovede, tak síť nebo „out“ to vždycky jistí J. Na závěr vám prozradím, kdo vyhrál!

A pozor máme tu vrchol celé akce: soutěž O Štít svatého Václava. Původně určená spíše dospělým a starším dětem, ale i mladší neodolali a žadoní, že se taky chtějí zúčastnit. V čem spočívá celá soutěž: co nejrychleji a nejšikovněji splnit řadu úkolů, které souvisí se životem sv. Václava. Takže nejprve je třeba prokázat znalost liturgických předmětů, potom pouze hmatem seřadit čtyři typy mouky od nejhladší po nejhrubší, zkrotit bujného oře, odhadnout, kolik je v misce kuliček hroznů, nalít si burčák nebo mošt, s naplněnou skleničkou oběhnout koně a obsah skleničky vypít, na dalším stanovišti si pak nezamotat jazyk při jazykolamu a ti šikovní si na závěr ještě můžou vystřílet cenné body navíc při hodu šipkami na terč. Uf. Celá trasa je za námi.

Pomalu se ochlazuje…a tak rychle na vyhodnocení všech dnešních aktivit. Sportovní připravenost prokázali jednoznačně Vážaňáci – jak ve fotbalu, tak ve volejbalu – a jsou za to náležitě oceněni soudečkem piva a medovinou – aplaus. Štítek svatého Václava získává Alča Lujková a nejvíce hlasů dostal obrázek Verči Ošlejškové – aplaus. A kdo, z více než dvaceti účastníků, získal Štít svatého Václava? Tou nejrychlejší a nejšikovnější se stala Anežka Přikrylová – velký aplaus J. A za odměnu (nebo spíš trest) absolvuje velké focení na neklidné, rozdováděné klisně Čejce.

Všechno dobře dopadlo a celoodpolední nabitý program je u svého konce. Někteří prchají před zimou, jiní se jdou chystat rychle do školy a spát a ostatní se ještě baví u dobrého jídla a pití. A tak na závěr už jen velké poděkování svatému Václavu za držení ochranné ruky nad naší zemí i nad dnešní akcí, organizátorům celé slavnosti za vynaloženou energii a zajímavé nápady a všem zúčastněným za vytvoření milé a velmi příjemné atmosféry!