úkoly z náboženství 8 – Hromnice

Dobrý den, milé děti,
dnes si něco řekneme o svátku, který jsme slavili 2. února a jsou to Hromnice.

Víte co jsou to hromnice?
Možná jste už někdy slyšeli, že se jeden den v roce nazývá „Hromnice“. Jinak se tento den jmenuje také „Svátek Uvedení Páně do chrámu“. Slaví se 40 dní po Vánocích a připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli malého Ježíše 40 dní po jeho narození do chrámu v Jeruzalémě, aby ho svěřili Bohu.
Když Maria a Josef přinesli malého Ježíše do chrámu, potkali zbožného starce Simeona, který malého Ježíška vzal do náručí. A řekl, že Ježíš je Světlem pro všechny národy. To mohl říci jen někdo, kdo měl prorockého ducha a viděl věci docela jinak, než jak je bylo možné lidsky vnímat.

Celé vyprávění najdete v Bibli v Lukášově evangeliu, kapitola 2, verše 22-40 (Lk 2,22-40).
V modlitbě růžence se tato událost připomíná v tajemství „kterého jsi v chrámě obětovala…“ 

Svíčky hromničky
Od slova hromnice je odvozeno také slovo hromničky, což jsou svíčky, které se v tento den žehnají. Hromničky si lidé dříve zapalovali při modlitbě – zvláště v nejrůznějších těžkých chvílích, kdy prosili Boha o ochranu. A protože dříve byla bouřka také velmi nebezpečná, zapalovali si lidé tyto svíčky i při bouřkách (a „hromech“) – odtud název „hromničky“.

Zapalujete si i vy doma svíčku (hromničku) při modlitbě? Co plamínek svíčky symbolizuje? Co vám připomíná?

„Na Hromnice o hodinu více“
-to říká stará pranostika a je v ní kus pravdy. Dříve tímto dnem končila doba vánoční, proto je možno ještě občas zahlédnout vystavený betlém v kostele až do tohoto dne. V každém případě můžeme na Hromnice jasně rozeznat při ranním vstávání, že je již dříve světlo, že se blíží jaro.

převzato z https://deti.vira.cz/


OMALOVÁNKA A DOPLŇOVAČKA
OMALOVÁNKA S ÚRYVKEM Z PÍSMA
BLUDIŠTĚ
OMALOVÁNKA

Přineste vyplněné a vymalované obrázky do kostela, vytvoříme pěknou barevnou nástěnku.

Evangelium z 5. neděle v mezidobí:

EVANGELIUM PRO DĚTI
KOMIX
OMAOVÁNKA K EVANGELIU
OBRÁZEK K EVANGELIU 2
BLUDIŠTĚ
DŮM ŠIMONA A ONDŘEJE
ZAMYŠLENÍ K EVANGELIU

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –