Neděle, 28 dubna, 2024

ROK SV. JOSEFA (8.12.2020 – 8.12.2021)

Rok sv. Josefa Před 150 lety prohlásil blahoslavený Pius IX. svatého Josefa patronem církve. Papež František chtěl připomenout toto výročí a využít je jako příležitost k prohloubení úcty k tomuto velkému světci. Vydal proto apoštolský list Patris corde a vyhlásil Rok svatého Josefa, který trvá od 8. 12. 2020 do 8. 12. 2021.

Posvátná penitenciárie v dokumentu zveřejněném pro tuto příležitost vysvětluje, že smyslem tohoto mimořádného roku je, „aby v něm každý věřící mohl po příkladu tohoto světce denně upevňovat svůj život ve víře naplňováním Boží vůle“.

Během této doby je možné získat mimořádné plnomocné odpustky:

„Za obvyklých podmínek (svatá zpověď, svaté přijímání a modlitba na úmysly Svatého otce) se udělují plnomocné odpustky těm věřícím, kteří se zřeknou zalíbení v jakémkoli hříchu a budou se účastnit Roku svatého Josefa při příležitostech a formami, jaké uvádí [tento dokument].“

13 způsobů, jak získat plnomocné odpustky:

Plnomocné odpustky získají ti, kdo využijí jakoukoli z těchto příležitostí:

– Budou po dobu alespoň 30 minut rozjímat modlitbu Otče náš.

– Zúčastní se alespoň jednodenní duchovní obnovy, jejíž součástí bude rozjímání o sv. Josefovi.

– Po příkladu sv. Josefa vykonají nějaký skutek tělesného nebo duchovního milosrdenství.

– Pomodlí se svatý růženec v rodině.

– Pomodlí se svatý růženec jako snoubenecký pár.

– Svěří každodenně svoji práci pod ochranu svatého Josefa.

– Budou prosit o přímluvu sv. Josefa, aby našel práci ten, kdo ji hledá, a práce všech aby byla důstojná.

– Pomodlí se litanie nebo nějakou jinou modlitbu ke sv. Josefovi, a to za pronásledovanou církev a za úlevu všem křesťanům, kteří trpí jakoukoli formou pronásledování.

– Pomodlí se jakoukoli církví schválenou modlitbu či pobožnost ke cti svatého Josefa, např. „K tobě, svatý Josefe“: ve výroční dny 19. března a 1. května, na svátek Svaté rodiny, 19. dne jakéhokoli měsíce nebo o kteroukoli středu, což jsou dny zasvěcené památce svatého Josefa v latinské tradici.

Plnomocné odpustky mohou získat i nemocní, trpící a všichni, kdo nemohou opustit domov. Získají je, když se zřeknou zalíbení v jakémkoli hříchu a budou mít úmysl splnit tři obvyklé podmínky, i když to aktuálně není možné, pomodlí se doma či jinde, kde jsou nuceni pobývat, modlitbu ke cti sv. Josefa a s důvěrou nabídnou Bohu své bolesti a obtíže.

K tobě svatý Josefe, přicházíme ve své tísni.
A když jsme vzývali o pomoc tvou přesvatou snoubenku Pannu Marii,
tak i od tebe s důvěrou žádáme ochranu.

Pro lásku, která tě pojila s nejsvětější Pannou a Bohorodičkou Marií a pro otcovskou lásku,
s kterou jsi objímal Dítě Ježíše, pokorně prosíme: shlédni na dědictví,
které Ježíš Kristus svou krví vykoupil a přispěj nám v našich potřebách svou mocnou
přímluvou.

Pečlivý strážce svaté rodiny, opatruj vyvolený lid Ježíše Krista. Odvrať od nás, laskavý otče,
všechnu nákazu bludů a zkaženosti. Náš mocný ochránce, pomáhej nám z nebe v tomto boji
s mocnostmi temna a jako jsi kdysi vysvobodil Ježíše z nebezpečí života, tak nyní braň Boží
církev proti úkladům nepřátel a každému protivenství.

Nás pak všechny ustavičně ochraňuj, abychom podle tvého příkladu svatě žili, zbožně
zemřeli a dosáhli věčné blaženosti v nebi.
Amen.
(Lev XIII.)